Objednat

IVF – in vitro fertilizace

In vitro fertilizace (oplodnění „ve zkumavce“) je nejběžnější, známou metodou léčby neplodnosti, jinak také nazývanou mimotělní oplození. Jde o terapii, kdy jsou v laboratorních podmínkách ke zralým vajíčkům přidány spermie, které proniknou do vajíčka přirozenou cestou. Jde o metodu nejpodobnější přirozenému oplodnění, jediným rozdílem je skutečnost, že samotný proces probíhá mimo organismus ženy.

Před samotnou in vitro fertilizací se většinou aplikuje hormonální stimulace ženy, jelikož je nutné zajistit dostatečný počet zralých vajíček vhodných pro oplození spermiemi. Odběr vajíček se provádí punkcí vaječníků přes pochvu, v celkové anestezii při kontrole ultrazvukem. V ten samý den, kdy jsou ženě odebrána vajíčka, dochází rovněž k odběru spermií, ze kterých se pak v laboratoři vyberou ty nejvhodnější k oplození. V případě potřeby lze použít zamrazené nebo spermie od dárce.

Samotný proces oplodnění vajíček probíhá v laboratoři za přísných a kontrolovaných podmínek. Embrya vzniklá fertilizací se kultivují ve speciálních miskách, v kultivačním roztoku po dobu tří až šesti dnů. Úspěšnost zákroku je 30 až 70 % s přihlédnutím ke kvalitě vajíček, jenž je dána zejména věkem ženy, i kvalitě spermií ovlivněné dalšími parametry. Finální fáze terapie spočívá v zanesení jednoho či dvou embryí do dělohy, přičemž nevyužitá embrya lze zamrazit pro eventuální další terapii. Po 14 dnech od embryo transferu následuje těhotenský test pomocí odběru krve.

Pro koho je metoda IVF vhodná

Metoda IVF je vhodná pro ženy, které trpí neprůchodností vejcovodů, pozánětlivými srůsty v oblasti pánve, při nedostatečném množství vajíček, při endometrióze. Tímto způsobem je rovněž možné pomoci párům, které se snaží otěhotnět a nedaří se jim to z imunologických nebo neznámých důvodů,ženám ve vyšším věku, mužům při těžké neplodnosti a malém počtu spermií.

powered by Lékaři Online

Kontakt

FertiCare SE
Radlická 3185/1c , Praha 5, 150 00

Kliniky:
FertiCare Karlsbad Fertility:
Bělehradská 1042/14, Karlovy Vary
FertiCare Prague:
Radlická 3185/1c, Praha 5

© 2014 - 2020 Karlsbad Fertility - FertiCare SE
FertiCare SE is member of the group formed by Universal Clinics S.L.U. and Dr Petr Uher and their respective subsidiaries.