Objednat

Alternativní reprodukční medicína

Stále častěji se ukazuje vyšší úspěšnost při spojení klasické a východní medicíny. To platí i v oblasti asistované reprodukce. Klinická pozorování z Berkley Center for Reproductive Wellness dokazují, že nejefektivnější léčba neplodnosti zahrnuje kombinaci západních lékařských postupů a akupunktury.

Stále častěji se jako úspěšné ukazuje propojení klasické a východní medicíny. To platí také pro oblast asistované reprodukce.

Jaký význam má akupunktura v reprodukční medicíně a zvyšuje významně úspěch terapie IVF/ICSI?

Akupunktura je metoda známá z čínské medicíny. Je téměř prakticky bez vedlejších účinků. Dá se dobře kombinovat se západní medicínou a je velmi dobře snášena. Jako jedna z nejstarších léčebných metod je využívána již po tisíciletí. Je známo, že byla praktikována již v 7. st.n.l. zvláště při některých příznacích neplodnosti. Četné studie prokázaly, že použití akupunktury před a po transferu zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění, respektive ho může positivně ovlivnit. Při celkové analýze sedmi studií s 1366 ženami, které podstoupily IVF, byla zkoumána účinnost prováděné akupunktury. U žen, které akupunkturu podstoupily před a po transferu, byla úspěšnost otěhotnění v porovnání s ostatními zřetelně vyšší, a sice o 65%.

Také další randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2002 (Paulus WE, Zhang M, Strehler E, El-Danasouri I, Sterzik K. Influence of acupuncture on the pregnancy rate in patients who undergo assisted reproduction therapy. Fertil Steril 2002; 77: 721–4. ) prokázala stejně tak signifikantně vyšší procento těhotenství: 42.5% (34/80) s akupunkturou ve srovnání k 26.3% (21/80) bez akupunktury.

V časopise British Medical Journal byla nedávno uveřejněna studie Erica Manheimra z Univerzity v Marylendu (USA), která zkoumala 1400 žen léčících se pro neplodnost. Výsledek prokázal nárůst úspěšných těhotenství o 65%, dále se vyvíjejících těhotenství o 87% a nárůst počtu narozených dětí o 91%.

Jak je akupunktura v Institutu Karlsbad Fertility prováděna?

Akupunkturu u nás na klinice provádí školené medicínské asistentky před a po transferu. 20 minut před transferem je zavedeno 9 jehel na určitá místa těla a krátce po transferu dalších 8 jehel. Akupunkturní jehly jsou velice tenké a jejich zavedení nezpůsobuje žádnou zvláštní bolest.

Působení akupunktury před a po transferu

Před transferem: Akupunktura může pomoci děložnímu hrdlu se lehce otevřít, takže embrya lze do dělohy snáze zavést. Pomáhá také ke zklidnění pacientky, k jejímu uvolnění a pohodě, takže i děloha je „uvolněná“.

Po transferu: Zde akupunktura pomáhá ke snížení nebezpečí křečí a kontrakcí dělohy, což vede k podpoře zahnízdění embrya/í. Kontrakce dělohy mohou způsobovat krvácení a následný potrat – akupunktura toto riziko pomáhá zmenšovat.

Více informací o podpůrné léčbě

Literatura:
http://www.aerztezeitung.de/medizin/fachbereiche/sonstige_fachbereiche/akupunktur/article/482667/akupunktur-steigert-erfolg-ivf.html
Paulus WE, Zhang M, Strehler E, El-Danasouri I, Sterzik K. Influence of acupuncture on the pregnancy rate in patients who undergo assisted reproduction therapy. Fertil Steril 2002; 77: 721–4.
http://www.kup.at/kup/pdf/7870.pdf

powered by Lékaři Online

Kontakt

FertiCare SE
Radlická 3185/1c , Praha 5, 150 00

Kliniky:
FertiCare Karlsbad Fertility:
Bělehradská 1042/14, Karlovy Vary
FertiCare Prague:
Radlická 3185/1c, Praha 5

© 2014 - 2020 Karlsbad Fertility - FertiCare SE
FertiCare SE is member of the group formed by Universal Clinics S.L.U. and Dr Petr Uher and their respective subsidiaries.