Objednat
Za Karlsbad Fertility mluví čísla. U prvního cyklu máme úspěšnost téměř 70% říká MUDr. Petr Uher.

Podle vedoucího lékaře a spolumajitele kliniky Karslbad Fertility MUDr. Petra Uhera spočívá úspěšná léčba neplodnosti v kombinaci zkušených lékařů a nejkvalitnějšího technologického vybavení. “Spoléhám na špičkové lidi i přístroje. Pokud dnes chcete v reprodukční medicíně dosáhnout těch nejlepších výsledků a dlouhodobě je udržet, ani bez jednoho se neobejdete.”

Od kdy se věnujete oboru reprodukční medicíny a proč jste si vybral právě tuto specializaci?

Oboru reprodukční medicíny se věnuji již od roku 1983. Pracoval jsem tenkrát jako mladý lékař v týmu pod vedením prof. Pilky, který je považován za zakladatele reprodukční medicíny v České republice. Tehdy jsme v Brně na gynekologicko-porodnickém oddělení jako jedni z prvních ve Východní Evropě přivedli na svět první dítě pomocí asistované reprodukce, ve stejné době jako Rakousko nebo Itálie. Možnost pomoci párům, které nemohou přirozenou cestou počít vlastního potomka, mě fascinovala a od tohoto okamžiku jsem tento obor již nikdy neopustil.

Proč jste se rozhodl založit vlastní centrum reprodukční medicíny?

Než jsem založil svůj vlastní institut, působil jsem již jako vedoucí lékař v jiných klinikách v Rakousku, Německu i Čechách. S postupem času a s přibývajícími zkušenostmi jsem získal představu o dokonalém institutu: chtěl jsem vytvořit centrum, které zkombinuje prvotřídní medicínu se nejmodernější dostupnou technikou, ale především také skutenčně individuální přístup k pacientovi. Největší výzvou bylo sestavit tým, který by obstál v nejlepší světové konkurenci, tedy špičkové, specializované lékaře s dlouholetou zkušeností v jednotlivých disciplínách reprodukční medicíny. Zároveň ale nikoliv zavedené rutinéry, ale experty, schopné empaticky vidět každého pacienta opravdu individuálně s cílem poskytnout mu nejlepší možnou léčbu. Jsem opravdu hrdý, že se mi to v Karlových Varech a později i v Praze podařilo.

Kolik párů ročně u Vás přibližně podstoupí léčbou?

Hovoříme tu zhruba o tisíci párech ročně, z nichž ovšem ne všichni potřebují okamžitě umělé oplodnění. V závislosti na zdravotním stavu pacienta, se pokoušíme nejprve o různá endokrinologická vyšetření nebo jiné alternativní terapie. Také máme velmi úspěšné genetické oddělení s vlastní nezávislou laboratoří a týmem, který se věnuje prenatální oblasti. Díky tomu jsme schopni poskytnout péči a podporu i pacientům v prvních měsících těhotenství. Úspěšným oplodněním naše práce nekončí.

Existuje nějaký typický profil pacienta na Vaší klinice v Karlových Varech?

Žádného typického pacienta nemáme, ke každému klientovi a jeho problému přistupujeme naprosto individuálně. Musím však říci, že se zvyšuje počet pacientů, kteří mají za sebou neúspěšnou léčbu na jiných klinikách, jedná se většinou o starší ženy ve věku 35-40 let. Domnívám se , že jsme se stali specialisty v této oblasti, aniž bychom o to nějakým způsobem usilovali a jsem velice rád, že také těmto ženám a párům jsme schopni na jejich nelehké cestě k dítěti pomoci.

V České Republice a celé střední Evropě funguje celá řada reprodukčních center. Proč by si pacient měl vybrat právě Karlsbad Fertility?

Jak sama říkáte, existuje spousta klinik a spousta nabídek a domnívám se, že vybrat tu pravou není pro pacienty jednoduché. Většinou je rozhodnutí poměrně subjektivní a nejvíce asi rozhoduje jak si jak se říká “sednou” lékař s pacientem. Klinika by měla nabídnout garanci, že provádí reprodukční medicínu na nejvyšší možné úrovni. Proto neustále investujeme do nejmodernějších technologií tak, abychom vždy dokázali poskytnout špičkovou, komplexní péči na jednom místě. Jako jedni z prvních v ČR jsme umožnili pacientům vyšetření všech chromozomů embrya prostřednictvím technologie NGS nebo sledování procesu oplodnění za využití embryoskopu.

Na čem podle vás úspěšná terapie závisí?

Z mého pohledu spočívá úspěšná léčba neplodnosti v kombinaci špičkových lékařů a nejkvalitnějšího technologického vybavení. Jen s nimi můžete mít dlouhodobě ty nejlepší výsledky. Za Karlsbad Fertility mluví čísla: úspěšnost v prvním cyklu je u nás téměř 70%. Kromě toho, že kvalitní centrum musí vést někdo, kdo se v reprodukční medicíně opravdu orientuje a zajímá se o nejnovější trendy, by také neměl medicínu brát jen jako byznys. Bohužel musím říci, že stále větší počet klinik v ČR se nachází v moci investorů, což nevidím nikterak pozitivně. Pokud reprodukční centrum provozuje manažer jako investici, hodnotí úspěch podle platících pacientů, ovšem mě jako lékaře zajímá především co nejvyšší procentuální úspěšnost léčby, kterou nabízíme.

Existují nějaké rozdíly mezi jednotlivými klinikami na medicínské úrovni?

Technologické postupy se mezi jednotlivými klinikami liší, stejně jako jejich možnosti. Standardem na většině klinik je kultivace embryí do 3. dne, my ji podlužujeme až do 5. dne, do stádia blastocysty. Prodloužená kultivace embryí, navíc s pomocí embryoskopu, přináší výrazně lepší výsledky. Zaměřujeme se také na lékařskou genetiku, konkrétně na prevenci a diagnostiku. V praxi to znamená, že prevencí se snažíme zjistit genetická rizika různých vývojových vad plodu a chorob, diagnostika nám pak pomáhá odhalit genetické vady a jejich riziko. Zjišťujeme, zda rodiče nejsou nositeli choroby, kterou by pak mohl zdědit jejich potomek.

Kladete velký důraz na složení týmu a rozdílnou specializaci jeho členů. Proč je to tak důležité?

Jen tým se širokým expertním záběrem pacientům umožní optimální a komplexní léčbu. Proto naše klinika neskýtá pouze odborníky v oboru reprodukční medicíny, jako MUDr. Štuksová a MUDr. Malimánek, ale také vynikající odborníky v oblasti genetiky a embryologie. Nově jsem do týmu přivedl třeba specialistku na alternativní medicínu, která relaxačními metodami například pomáhá maminkám v těhotenství. Hlavně je ale důležité aby se členové týmu zajímali o vývoj celého oboru a sledovali dění ve světě a inspirovali se jím. Proto kromě naší sesterské kliniky IVF Cube v Praze spolupracujeme s mnoha klinikami a univerzitními zařízeními, společně se sexuologickým ústavem Univerzity Karlovy v Praze například vyvíjíme nové moderní techniky v diagnostice spermií. Vzájemně sdílíme zkušenosti s IVF centry v Rakousku nebo Itálii, kde se například v Bolzanu podílíme na vybudování IVF centra.

powered by Lékaři Online

Kontakt

FertiCare SE
Radlická 3185/1c , Praha 5, 150 00

Kliniky:
FertiCare Karlsbad Fertility:
Bělehradská 1042/14, Karlovy Vary
FertiCare Prague:
Radlická 3185/1c, Praha 5

© 2014 - 2020 Karlsbad Fertility - FertiCare SE
FertiCare SE is member of the group formed by Universal Clinics S.L.U. and Dr Petr Uher and their respective subsidiaries.